Popasul moaştelor Sfântului Vasile cel Mare pe Colina Patriarhiei Române s-a încheiat în această seară

0
880


Popasul moaştelor Sfântului Vasile cel Mare pe Colina Patriarhiei Române s-a încheiat în această seară

Moaştele Sfântului Vasile cel Mare sunt în drum, în această seară, de 29 octombrie, spre Grecia. Sfintele moaşte au plecat spre Atena cu o aeronavă, de pe Aeroportul Henri Coandă, în jurul orei 18:00. 

Mâna dreaptă a arhiepiscopului capadocian s-a aflat pe Dealul Patriarhiei de sâmbătă, 24 octombrie, când a fost adusă de o delegaţie a Bisericii Ortodoxe a Greciei condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Vasilios al Elassonei. Timp de şase zile la moaştele Sfântului Vasile cel Mare, depuse alături de cele ale Sfântului Grigore Teologul şi ale Sfântului Grigore de Nyssa, ale Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena şi ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, pe baldachinul special amenajat de pe esplanada Catedralei patriarhale, s-au închinat sute de mii de credincioşi. La plecarea de pe Dealul Patriarhiei, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a mulţumit înaltului oaspete pentru extraordinara bucurie, binecuvântare şi onoare, făcută Bisericii Ortodoxe Române prin aducerea mâinii drepte a Sfântului Vasile cel Mare: „Mulţumim Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Vasilios pentru marea bucurie, binecuvântare şi onoare pe care ne-a făcut-o, aducând mâna dreaptă a Sfântului Vasile ce Mare. Îl rugăm să transmită Preafericitului Arhiepiscop Ieronim al Atenei şi al Întregii Elade profunda noastră dragoste frăţească şi recunoştinţă pentru acest dar, care a adunat, aici, sute de mii de pelerini. Mâna Sfântului Vasile cel Mare a trasat, deja, pentru viitorul relaţiilor noastre frăţeşti un program pentru viitor. Acest program se numeşte ‘Comuniune frăţească şi cooperare misionară în Uniunea Europeană’. Ne bucurăm că Biserica Ortodoxă soră a Greciei a fost prima Biserică Ortodoxă, care a mărturisit în Uniunea Europeană valorile Ortodoxiei. Şi cred că împreună cu Patriarhia Ecumenică, Biserica Ortodoxă a Greciei şi Biserica Ortodoxă a României pot aduce o contribuţie valoroasă, în înţelesul că noi reamintim cea mai sănătoasă tradiţie comună a creştinătăţii. Noi niciodată nu facem o contribuţie împotriva cuiva, ci dorim pentru alţii ca împreună să arătăm iubirea lui Dumnezeu pentru lume”.  Răspunzând Întâistătătorului Bisericii noastre, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Vasile a afirmat: „Preafericirea Voastră, plecăm de aici de la Bucureşti cu cele mai frumoase impresii şi amintiri, cu experienţe îmbogăţite, şi aceasta o datorăm Preafericirii Voastre. Consider că venirea sfintelor moaşte aici şi pentru noi care le-am adus, dar mai ale pentru poporul dreptcredincios care le-a cinstit a constituit o adevărată reînnoire a Botezului. Iniţiativa Preafericirii Voastre a arătat că omul trebuie să aibă ţeluri înalte şi să aibă, de asemenea, modele sănătoase. Şi acestea sunt Sfinţii Bisericii, de care în vremurile pe care le trăim avem nevoie de ele ca să le evidenţiem, pentru că sfinţii sunt cei care ne unesc, ne învaţă, ne dăruiesc experienţă duhovnicească şi ne arată care trebuie să fie calea pentru a păstori cum se cuvine pe poporul dreptcredincios al Bisericii noastre. Smerit, vă dorim ca iniţiativele Preafericirii Voastre, prezenţa împăciuitoare şi paşnică a Preafericirii Voastre în rândul Întâistătătorilor celorlalte Biserici să devină un prilej ca să vedem totdeauna lucrurile care ne unesc şi nu pe cele care ne separă. Cred că Sfântul Vasile ne va ajuta pe acest drum”. Amintim că în cadrul Sfintei Liturghii, oficiată marţi, 27 octombrie, cu prilejul hramului Catedralei patriarhale, Înaltpreasfințitul Părinte Mihail, Mitropolitul Austriei, reprezentantul Patriarhiei Ecumenice la sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, a dăruit Bisericii Ortodoxe Române un fragment din moaştele Sfântului Vasile cel Mare. Moaştele au fost înmânate Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, şi vor rămâne la Catedrala patriarhală alături de cele ale Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena şi ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou.

Biroul de presă al Patriarhiei Române